com.tr Nasıl Alınır?

Yaptırmış olduğumuz web sitelerine alan adları vermemiz gerekir. Örneğin com.tr gibi bir çok uzantı bulunmaktadır. Kurumsal, ticari işlerde kullanılanlar, turizm sektöründe kullanılanlar, üniversite de kullanılanlar, kişisel web sitelerinde kullanılanlar ve alanlarına göre bir çok dala ayrılmış uzantılar bulunmaktadır. Türkiye’de en çok kullanılan uzantılar ; -com -net- org- edu -info uzantılarıdır.

Alan adı nasıl alınır ? 

Web sitenizi yaptırmadan önce ilk  düşünmeniz gereken ayrıntılardan biri alan adınızın ne olacağıdır. Örneğin; www.benimsitem.com  bu alan adıyla insanlar sitenize ulaşım sağlayabilir. Genellikle kurumsal şirketler com.tr uzantısını kullanmaktadır.

Markalar için com.tr Kullanımı

Yeni bir marka oluşturacaksanız veya yeni bir ürün satışıyla piyasadaki yerinizi almayı düşünüyorsanız öncelikle yapmanız gereken Marka Patent başvurunuzu yapmanızdır, aksi takdir de işinizi büyütmeniz sonucunda markanız veya satışına devam ettiğiniz ürün adına sorunlar çıkabilir. Marka kuruluşunuza karar verdikten sonra ilk yapmanız gerekenler arasında yine domaininizi almak en sağlıklısıdır. Patent başvurunuz yapılıp marka patentinizi aldıktan sonra kötü niyetli insanlar tarafından marka isminiz ve domaini alınırsa o domaini almak size pahalıya patlayabilir bu yüzden marka oluşturmadan önce o markanın patent sorgusu ve alan adı sorgusuna bakmak da fayda vardır. Marka tescili yaparken bir patent firmasına başvurabilirsiniz. Marka tescilleri sınıflara göre yapılandırılır. Her sınıfın ücretlendirmesi farklıdır. Sınıf üzerinden yaptırmış olduğunuz patent başvurularında o sınıf içerisindeki iş kollarında patent haklarına sahip olabilirsiniz.
Markanız adına alacağınız com.tr uzantısı için bazı belgeler gerekmektedir.

Şirket için com.tr alan adları için gerekli olan belgeler ;
Faaliyet Belgesi
Ticari Sicil Belgesi
Türkiye Ticari Sicil Gazetesi’nde yayınlanmış olan ticari ünvanın belgeleri
Oda Sicil Kayıt Belgesi
Marka Başvuru Belgesi
Marka Tescil Belgesi
Esnaf veya Sanatkarlar Odasından Sicil Tasdiknamesi
bu belgeler arasından en önemlisi marka başvuru belgesi. Sadece marka başvuru belgeniz .com.tr alan adını almanız için yeterli olacaktır.
Ad soyad örneğin www.alidemir.com.tr alan adları için sadece nüfus cüzdanı suretini domain firmasına iletmeniz yeterli olacaktır. Hatta son yıllar da herkesin bir web sitesi olması açısından isim soyisim ile alınan domainler fiyat açısından uygundur.
com.tr ile alınan alan adları belgeler ile alındığı için genelde diğer alan adlarına göre karşı tarafa daha çok güven verir bu yüzden eğer kurumsal bir firmaysanız veya amacınız kurumsal bir firma olmaksa com.tr alan adıyla özel web sitenizi oluşturmanız daha avantajlıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müşteri Formu
close slider
Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.

Teklif İster misiniz?

Ayrıntılı bilgi ve teklif talebi için formu doldurabilirsiniz.