Responsive Tasarım ve E Ticaret Siteleri için Avantajları

Responsive tasarım e ticaret sitelerinin giriş yapılan her platformda daha iyi görünürlük elde edilmesi için yapılan bir görsel tasarım şeklidir. Türkçe karşılılığı olarak tasarımda duyarlılık olarak adlandırabiliriz. Bilgisayar ortamında ya da akıllı telefon uygulamalarından e ticaret sitesine girildiğinde web sayfalarının aynı kalitede görünmesi sağlanır.

Bu tasarım sayesinde ekran boyutu önemli olmaksınız küçük ya da büyük fark etmeksizin aynı kalitede görsellik hedeflenmiştir. Web üzerinde Responsive tasarımlar yapılırken HTML uzantıları ya da CSS içerikleri kullanılır. Bu tarz bir tasarım için herhangi bir şekilde ek bir uygulamaya ihtiyaç duyulmaz. İlave bir program ya da yazılım satın almanıza gerek yoktur. Özellikle grid sistemi yani sayfayı sütunlara bölerek oluşturulan tasarım şekli sayfaların doğru konumlandırılması için gereklidir.

responsive tasarim

Responsive Tasarım Neden Tercih Edilir?

Tüketiciler web sitenizi ziyaret ederken çeşitli teknolojik aletlerden yararlanırlar. Masa üstü bilgisayar, diz üstü bilgisayar, ipad ve akıllı telefonları bu aletler içerisinde çeşitlendirebiliriz. Her birinin ekran boyutu farklıdır. Bu yüzden de hangi aletten girersek o boyuta göre ekran çözünürlüğü değişmektedir. Şayet Responsive tasarımlı web site görüntüleri kullanılırsa girilen cihaz fark etmeksizin aynı kalitede görsellik elde edilir.

Büyüdüğü ya da küçüldüğü zaman görüntü kalitesinde bozukluk yaşanmaz. Her boyutta sitenizin tasarımının doğru konumlandırılması sayfalarınızın takibi ve izlenebilirliği açısından önemlidir. Kalitesiz görüntülerin olduğu bir siteyi kimse güvenilir bulmaz. Her bireyde masa üzeri bilgisayardan girip web sitenize bakacak gibi bir garanti de olmadığına göre en baştan doğru bir tasarımla yola çıkmak gerekir.

Responsive Tasarımı Nasıl Yapılır?

E ticaret ya da web sayfanızda kullanılan resim boyutlarının hep aynı yöne kaydırılarak görülebilir şekilde olması önemlidir. Kullanılan resimlerin ekran boyutlarına göre ayarlanması bu yüzden önemlidir. Görüntüyü en küçük ekranda görülebilecek şekilde baz alarak yapmak daha sonrasında boyut farklılıklarında kötü görünmesinin önüne geçmek için alınmış iyi bir önlem olacaktır. Her ekran boyutunda en iyi kaliteyi yakalayabilmek için CSS programlarının kullanılması sorgulama açısından fayda sağlayacaktır. Göreceli bir değer kullanarak Responsive tasarım yapmak özellikle geniş ekranlı kullanıcıların ekran görünüm kalitesi için yeterli olacaktır.

Müşteri Formu
close slider
Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.

Teklif İster misiniz?

Ayrıntılı bilgi ve teklif talebi için formu doldurabilirsiniz.