Responsive Tasarım

İnternet’in hayatımıza girmesiyle beraber birçok kolaylık da ayağımıza kadar gelmiş oldu. İnternet İlk başlarda tamamen bilgisayarlarda kullanılmaktaydı. Web siteleri masaüstü bilgisayarlar aracılığıyla ve daha sonra da dizüstü bilgisayarların da hayatımıza girmesiyle dizüstü bilgisayarlar aracılığıyla ziyaret edilmekteydi. Cep telefonu icadında sadece konuşma görevini yerine getirmekteydi. Cep telefonları zaman içerisinde yaygınlaşarak hemen herkesin kullandığı bir cihaz haline geldi. Daha sonra tablet bilgisayarların hayatımıza girmesiyle internet çok yoğun bir şekilde kullanılmaya başlandı. Cep telefonlarına ve tablet bilgisayarları bu kadar yoğun bir ilginin olması bu sektörde ciddi gelişmelere neden oldu. Cep telefonları ve tablet bilgisayarlar Android ve ios işletim sistemleri ile akıllı hale getirildi.

Responsive Ne Demek?

Cep telefonlarının akıllı hale gelmesi ve çok fazla yaygınlaşması tablet bilgisayarların her evde bulunuyor olması web sitelerinin ziyaret edilmesi tercih değişikliği ne neden oldu. Cep telefonu veya tablet bilgisayardan herhangi bir web sitesini ziyaret edildiğinde sayfa çok büyük ve ekrana sığmıyor çok şekilde aç olmaktaydı Responsive tasarım ile sayfa cep telefonu veya tablet bilgisayarın ekranına sığacak hale getirilmesidir. Responsive uyumlu olmayan bir site ziyaretçileri çok fazla yormakta cep telefonu veya tablet üzerinden web sitesini ziyaret edenler sayfanın hepsini görüntüleyememekte. Yazılar, şekiller, linkler, resimler çok küçük göründüğü için yakınlaştırmadan web sitesinde gezinmek mümkün olmamaktadır. Bu da o web sitesinin ziyaretçi sayısında ciddi azalmalara neden olmaktadır.

Responsive Tasarım Avantajları

Responsive tasarım uyumlu web tasarım olarak da tanımlanabilir. Responsive uyumlu web siteleri yazı metinleri, resimler ve diğer elementler farklı cihazlarda farklı boyutlara geliriz o cihazda maksimum kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Mobil cihazlarda ekran yerleşimi sağa veya sola kaydırma yapmadan tüm ekranı kaplayacak şekilde kullanılabilmektedir. Google’ın yapmış olduğu analizlere göre web sitelerini ziyaret edilmesi yaklaşık olarak yarısı Mobile telefonlar ya da tabletler üzerinden yapılmaktadır. Böyle bir durumda da Responsive tasarım bir zorunluluk haline geliyor. Mobile web tasarım sayesinde insanların web sitelerini ziyaret sayıları artmaktadır. Responsive tasarım kullanan web siteleri Google sıralamalarında üst sıralara kadar çıkabilmektedir. Responsive destekli web siteleri kolay kullanım imkânı verdikleri için kullanıcıların bu sitelerde uzun süre zaman geçirmelerini sağlayacak.

Müşteri Formu
close slider
Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.

Teklif İster misiniz?

Ayrıntılı bilgi ve teklif talebi için formu doldurabilirsiniz.