Dropshipping Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Gelişmiş teknolojiye ve lojistik desteğe sahip olduğumuz bu çağda tüm alışverişler internet ortamında yapılmaya başlandı. Tüketicilerin dijital ortamlarda satışa sunulan ürünlere talep göstermesi beraberinde yeni sitelerin kurulmasını sağlamıştır.

İhtiyaçlar doğrultusunda hazırlanan bu web siteleri müşteri memnuniyetini sağlamak adına farklı ve zengin ürün çeşitleri ile müşteriye hizmet sunar. Dropshipping fiziksel olarak ürünlere sahip olmadan ürün satabileceğimiz yeni bir iş koludur. Bu iş kolunun çalışma mekanizmasını şöyle tanımlayabiliriz. Öncelikle müşteriler ürünü perakendeci olarak nitelendirilen kişilerden satın alır. Perakendeci ise ürünü ürün tedarikçisinden sipariş eder. Sonuçta tedarikçi ürünü tüketiciye gönderir. Tüm bu aşamalar Dropshipping adı verilen iş kolunu ortaya çıkarır.

dropshipping

Dropshipping’in Avantajları Nelerdir?

Dropshipping yapanlar ya da başlamak isteyenler için bu iş kolunun sunacağı avantajları bilmek gerekir. Herkes bu iş koluna kolayca başlayabilir. Elinizde bulunması gereken en önemli alet bilgisayarınız ve internet bağlantınız olacaktır. Bu iş kolu için öncelikle tedarikçinin sunmuş olduğu fiyattan daha yüksek bir fiyat belirlemek gerekir. Bu işlem tamamlandıktan sonra düşük risk barındırır. Bu nedenle Dropshipping yapmak isteyenler herhangi bir zarara uğramazlar.

Dropshipping için depo masrafları ya da depo işleri ile uğraşacak elemanların maaşları gibi sorunları düşünmenize gerek yoktur. Bu nedenle maliyeti oldukça az olan bir iştir. Müşteriye sunacağınız ürün çeşitliliği oldukça fazladır.

Dropshipping satıcısı olarak birden fazla ürün tedarikçisinden farklı özelliğe sahip ürünler satın alabilirsiniz. Bu durum sizi müşteri memnuniyeti açısından daha avantajlı kılar. Müşteri zengin ürün çeşitliliği ile karşılaşacaktır. Dropshipping’in en önemli avantajı ise rahat bir çalışma imkanı sunmasıdır. Yanınızda bulunduğunuz laptop ile istediğiniz her yerde çalışmalarınızı yürütebilirsiniz.

Dropshipping’in Dezavantajları Nelerdir?

Bu iş koluna girmeden önce avantajları hakkında bilgi aldığınız gibi dezavantajlarını da bilmek gerekir. Öncelik yüksek bir rekabet ortamına sahiptir. Çünkü bu iş kolu ile uğraşan birçok kişi bulunur. Rekabet beraberinde düşük kar marjını getirmiştir. Dropshipping yaparken çoğu zaman tedarikçi sorunları yaşanır. Tedarikçinin kötü olması beraberinde birçok sorunu getirir ve bu durum güvenirliği azaltır.

Müşteri Formu
close slider
Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.

Teklif İster misiniz?

Ayrıntılı bilgi ve teklif talebi için formu doldurabilirsiniz.