Akılda Kalıcı Bir Marka Logosu Nasıl Olur?

Her firmanın kendine özgü kendi ürünlerini yansıtan bir markası bulunur. Marka logosu firmanın bilinirliği açısından oldukça önemli bir konudur. Firmanın kimliğini yansıtan marka logosu ne kadar akılda kalıcı bir şekilde tasarlanırsa firma bilinirliği de o kadar artar. Çünkü dikkat çekici bir şekilde tasarlanan marka logosu tüketicilerin markayı hatırlamasını sağladığı gibi firmanın imajını da en iyi şekilde yansıtır.

marka logosu

Logo Türleri

Hazırlanan logolar kendi içerisinde farklı kategorilere ayrılır. Kelime odaklı hazırlanan babalar içerisinde tamamen firmaya özel kelimeler bulunur. Bu logolar da kelimeler dikkat çekici tasarımları ile ön planda yer alır ve markayı yansıtırlar. Harf odaklı logolar ise tek bir harf üzerine müşterilerin odaklanmasını sağlar. Resimli logolar için ise görseller hazırlanır.

Akılda Kalıcı Logolar İçin Neler Yapılır?

Akılda kalıcı bir logoyu tasarlamak için firmalar öncelikle hangi logo türünü kullanacaklarını karar vermeleri gerekir. Tercih edilen logonun markayı en iyi şekilde yansıtması ve kimliğine uygun olması gerekir. Son dönemlerde yapılan araştırma ve incelemeler kelime odaklı logoların daha çok ön planda olduğunu göstermiştir. Doğrudan markayı hedef alan ve ön planda tutan isimler tercih edilir. Bunun dışında görsel odaklı logolarda akılda kalma açısından daha etkilidir.

Logo hazırlamadan önce hedef kitleyi iyi bilmek gerekir. Logo hazırlarken tercih edilecek renklerin seçimi önemli bir husustur. Hangi renkler ne tür duygu uyandırır, ne anlama gelir, nasıl kullanılır bunu bilmek gereklidir. Bu doğrultuda akılda kalıcı renkler tercih edilmelidir. Renk seçimi ile beraber karar verilmesi gereken diğer bir konu ise fon seçimidir. Bu nedenle tercih edilecek renk ve fonun birbirini tamamlaması gerekir. Dün bu detaylara dikkat edildiği takdirde akılda kalıcı logolar hazırlanır.

Logo Kullanmanın Önemi

Başarılı bir logo firma farkını ortaya koyar ve bilinirliğini arttırır. Akılda kalıcı logoların tercih edilmesi ile beraber insan zihninde yer edinmek mümkündür. Bu nedenle oluşturulacak logo şirketin kurumsal aldığına vizyonuna uygun olarak tasarlanmalı ve kullanılacak renklerle şirketin kimliğini marka bilinirliğini ön plana çıkarmalıdır.